Piaget

Çocuk ve Oyun

“Çocuğun en büyük ve önemli işi oyun oynamaktır.”  Piaget

 

Çocuklar sürekli olarak oyun oynamak isterler hatta oyuna doyamazlar !

Çünkü çocuklar için oyun; yaşadığı dünyayı, çevresindeki insanları tanıma, anlama ve anlamlandırma aracıdır. Bu nedenle anne-babalar tarafından kesinlikle boş zaman etkinliği değil, çocuğun zamanının büyük bir bölümünü alan ciddi bir uğraş olarak değerlendirilmelidir.

Çocukları oyun oynarken gözlemlediğimizde onları daha yakından tanıma şansımız olduğu gibi iç dünyaları hakkında da büyük ölçüde fikir sahibi oluruz.

Çocuklar çevrelerinde gelişen olayları oyun ortamında sergilemekle kalmaz; kendi duygularını, düşüncelerini de tüm açıklığıyla doğal olarak ortaya koyarlar. Örneğin; bir kız çocuğu evcilik oynarken anne rolüne girerek kendi annesiyle olan ilişkisini yansıtabilir ya da ev ortamında onu rahatsız eden bir olayı bebeklerini konuşturarak canlandırabilir. Yani bir çocuk mutlu mu değil mi, kardeşini kıskanıyor mu, okulunu seviyor mu, öğretmeniyle ilişkileri iyi mi; anne-baba kavga mı ediyor, baba çok mu seyahat ediyor, anne çok çalıştığı için eve geç mi geliyor, anne-baba mutlu mu yoksa boşanmışlar mı, çocuk eve kopek alınmasını mı istiyor, taşınacakları için endişeli mi gibi birçok şeyi çocuğun oyunları aracılığıyla öğrenmemiz mümkün.

Bazen de çocuklar “olanı değil de nasıl olmasını arzu ediyorlarsa” oyunlarını o şekilde kurgulayabilirler. Bu sayede isteklerini, arzularını, hayallerini ortaya koymuş olurlar ve anne-babalarına sıkıntılarına ilişkin ciddi anlamda sinyal yollarlar.

Oyun, çocuğun sözle anlatamadığı duygularını dile getirdiği en etkili anlatım aracıdır. Bu nedenle; çocuğun oyununa saygı göstermek, oyun oynaması için yer, zaman ve fırsat yaratmak, oyununu bozmamak, zaman zaman yalnız zaman zaman da arkadaşlarıyla oynamasını sağlamak, çocuğun oyununa katılmak gerekir.

 

 

 

Tags:

4 Açıklamalar

Trackback e pingback

 1. Oyunun Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri | Yavrucak.Net
  [...] Daha önce de bahsettiğim gibi çocuğun gelişimini destekleyen doğal bir davranış olan oyun; gerçek hayatin bir parçası ve etkin …
 2. Çocuklar bilgisayar başında ne kadar kalmalı ? | Yavrucak.Net
  [...] gelişiminin ve fiziksel dünya ile ilişkilerinin olumsuz etkilenmesidir. Daha önceki oyun ve oyunun çocuk gelişimi üzerindeki etkileri yazılarımda da …
 3. Şiddet içeren oyuncaklar | Yavrucak.Net
  [...] tüm hayatını olumsuz yönde etkileyen bir durum yoksa onu özellikle şiddet içeren oyun ve oyuncaklardan (silah, boğuşma oyunları vb.) …
 4. Oyunla Dil Öğretimi | Yavrucak.Net
  [...] Piaget’nin de söylediği gibi “Oyun, çocuğun en büyük ve en önemli işidir.” [...]

Cevap yazın